داروخانه 29 فروردین

خدمات دارویی فوق تخصصی بیمار محور

واکسن‌های سرطان

مودرنا و مرک&کو روز دوشنبه اعلام کردند که براساس نتایج یک مطالعه فاز میانی، افزودن یک واکسن آزمایشی مبتنی بر mRNA ساخت این دو شرکت به یک داروی ایمنی‌درمانی در مقایسه با داروی ایمنی‌درمانی به تنهایی، خطر گسترش کشنده‌ترین نوع سرطان پوست را تا ۶۵% کاهش داد

پیشتر نیز داده‌های مطالعات قبلی نشان داده بود که این واکسن سفارشی mRNA زمانی که به صورت ترکیبی با ایمنی‌درمانی کیترودا مرک به بیماران داده شد، خطر مرگ یا عود ملانوم را تا ۴۴% در مقایسه با کیترودا به تنهایی کاهش می‌دهد.

مجموعه این یافته‌ها نشان می‌دهند که فناوری mRNA می‌تواند برای ساخت واکسن‌های شخصی‌سازی‌شده که سیستم ایمنی را برای حمله به نوع خاصی از سلول‌های سرطانی در تومورهای بیمار آموزش می‌دهد، استفاده شود.

مرک و مودرنا در حال برنامه‌ریزی برای یک مطالعه فاز سوم بزرگتر در ملانوم هستند و آزمایش ترکیب درمانی آنها روی سرطان ریه نیز در حال انجام است.

تائید نخستین واکسن ابولا در جهان توسط FDA

اگرچه بیماری ابولا در آمریکا بسیار نادر است اما این بیماری در برخی از کشورهای آفریقایی مانند جمهوری دموکراتیک کنگو تاکنون باعث مرگ هزاران نفر شده است. این کشور هم‌اکنون نیز با دومین طغیان بزرگ بیماری ابولا در جهان دست‌وپنجه نرم می‌کند.

واکسن Ervebo به صورت یک تزریق تک‌دوز مصرف می‌شود و یک واکسن زنده و ضعیف شده است که مهندسی ژنتیکی شده تا حاوی یک پروتئین از ویروس ابولا زئیر باشد.

به‌علت اهمیت این واکسن در زمینه بهداشت عمومی، FDA همکاری نزدیکی با شرکت سازنده داشت و ارزیابی ایمنی و اثربخشی این واکسن در کمتر از شش ماه تکمیل شد.

کمی بیش از یک ماه قبل نیز این واکسن موفق به دریافت تائیدیه کمیسیون اروپا شد.

یک داروی آزمایشی سرعت پیشرفت یک نوع تومور مغزی را به میزان قابل توجهی کاهش داد

شرکت داروسازی سرویه گروپ روز یکشنبه اعلام کرد که داروی آزمایشی سرطان مغز این شرکت به طور قابل توجهی سرعت پیشرفت یک نوع تومور مغزی را کاهش داد.

داروی vorasidenib، رشد گلیوما درجه ۲ را به طور متوسط ۲۷/۷ ماه به تاخیر انداخت که بیش از دو برابر ۱۱/۱ ماه برای بیمارانی بود که دارونما دریافت کرده بودند.

گلیوماهای درجه ۲ تومورهای مغزی پیشرونده و بدخیم هستند که در بزرگسالان شایع‌تر هستند اما می‌توانند در کودکان و نوجوانان نیز رخ دهند.

این مطالعه که شامل ۳۳۱ بیمار بود که هیچ درمان قبلی به جز جراحی را دریافت نکرده بودند، نشان داد که vorasidenib به طور قابل توجهی بقای بدون پیشرفت را بهبود می‌بخشد و زمان قبل از حرکت به سمت مداخلات ضد سرطانی مانند شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را به تعویق می‌اندازد.

داروی جدید پوکی استخوان می‌تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد

تایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد زنانی که از داروی جدید ضد پوکی استخوان استفاده می‌کنند ممکن است خطر حمله قلبی در آنها افزایش یابد.

داروی نسخه‌ای Evenity می‌تواند استخوان‌ها را قوی‌تر کند اما دانشکده پزشکی بریستول در انگلستان گفته که این دارو ممکن است خطر حملات قلبی را تا ۳۰% افزایش دهد.

شرکت UCB سازنده این دارو گفته که در حال بررسی این یافته‌ها است.

داروی (Evenity (romosozumab فقط در بیمارستان قابل تجویز است.

این دارو را می‌توان با یک نوع EpiPen خودتزریق استفاده کرد و به تشکیل بافت استخوانی جدید کمک می‌کند.

این دارو نخستین داروی جدید پوکی استخوان طی یک دهه اخیر است